Nikt nie ma tak znaczącego wpływu na nasze postępy w nauce jak nauczyciel. Niezależnie od dziedziny, którą zgłębiamy, właściwy nauczyciel może być dla nas inspiracją i przekazać nam swoją wiedzę oraz pasję, natomiast niewłaściwy… no cóż 😉
Jeśli chodzi o naukę języka angielskiego – jest dokładnie tak samo. Od tego kto nas będzie uczył zależy jakie nawyki wejdą nam w krew – m.in. w zakresie akcentu, prawidłowej (bądź nie) wymowy, intonacji, rytmu mówienia, czy też doboru słownictwa i poprawności gramatycznej naszych wypowiedzi. Choć do pewnego stopnia możliwa jest nauka samodzielna (np. nauka słownictwa, gramatyki opisowej, zasad fonologicznych), często polega ona na rozwiązaniach pamięciowych, a nie na rozumieniu poszczególnych zagadnień. Główną rolą nauczyciela jest wspomóc ucznia w zrozumieniu niuansów językowych i kulturowych, a nie tylko mechanicznym ich „wykuciu” na pamięć.
Choć z pewnością wiele możemy się nauczyć od każdego native speakera, nie każdy z nich będzie posiadał umiejętności przekazywania tej wiedzy w sposób efektywny. Różne metody poprawiania błędów, planowanie lekcji, sposób przedstawiania nowego materiału, dobór ćwiczeń, to tylko część zagadnień, które są poruszane w trakcie kursów w zakresie nauczania języka angielskiego jako obcego. Choć z pewnością istnieje wielu wspaniałych i utalentowanych instruktorów, którzy nie potwierdzili swoich umiejętności certyfikatem, to jest to drogie ryzyko dla kursantów – ponieważ może się okazać, że zarówno ich czas jak i pieniądze zostały zainwestowane w osobę, która nie posiada podstawowych umiejętności nauczania.
To zależy! Ważniejszą kwestią jest to „czy polski będzie wykorzystywany na zajęciach?” – i tu powinno paść stanowcze „nie”. Badacze z Cambridge University Press podają, że na przeskoczenie z jednego poziomu na kolejny, zmotywowany dorosły uczeń potrzebuje pomiędzy 100 a 200 godzinami instrukcji i ćwiczeń. Np, pomiędzy poziomami B1 a B2, ta liczba zwiększa się do 180-260 godzin. Każde słowo, każda minuta w języku polskim na lekcji oddala nas od tego celu. Polski nauczyciel nie używający swojego języka ojczystego w czasie zajęć zdecydowanie wciąż może być dobrym wyborem, o ile nie zależy nam na wyrobieniu konkretnego akcentu, znajomości idiomów, przysłów, slangu, a bardziej jesteśmy skupieni na zdaniu egzaminów i posługiwaniu się „książkowym” językiem. Native Speaker za to przybliży nam niuanse językowe i od początku zmotywuje nas do komunikacji tylko i wyłącznie w języku angielskim.
Dlatego jeśli zależy Ci na szybkich i widocznych efektach nauki, niezaprzeczalnie najlepszym wyborem będzie nauka z native speakerem, który posiada przygotowanie pedagogiczne. W ten sposób przyswoisz sobie mnóstwo prawidłowych nawyków językowych już od samego początku m.in. w zakresie intonacji językowej, rytmu mówienia czy akcentu wyrazowego, a ponadto poznasz liczne niuanse językowe oraz kulturowe. Dlatego jeśli wciąż zastanawiasz się jaki nauczyciel będzie dla Ciebie najlepszy – bez wątpienia jest to certyfikowany native speaker.
Większość osób będących na początku swojej nauki angielskiego, boi się rozmawiać z native speakerami, ponieważ w trakcie rozmowy mogą wystąpić błędy lub nieporozumienia. To naturalne! Jak inaczej możemy nauczyć się prawidłowej wymowy i słownictwa, jeśli strach przed błędami będzie nas powstrzymywał od doskonalenia swoich umiejętności? Musimy odrzucić perfekcjonizm. Język służy do porozumiewania się z drugą osobą, a nie do formułowania idealnych, bezbłędnych wypowiedzi.
Nawet jeśli popełnisz błąd w obcym języku, ale druga osoba Cię zrozumie, to przecież właśnie o to chodzi, prawda? Słaby nauczyciel będzie wytykał błędy i poprawiał, natomiast dobry nauczyciel nie będzie Cię oceniał. Zamiast tego, da Ci przestrzeń do popełniania błędów i pomoże Ci nakierowując na odpowiednie tory. Dlatego tak ważna jest swobodna atmosfera, w której możesz czuć się komfortowo, popełniając błędy.
Równie ważne są umiejętności nauczyciela pochodzące z kursów nauczycielskich lub wieloletniego doświadczenia – a w idealnym przypadku z obydwu tych źródeł. To właśnie rolą nauczyciela jest zapewnienie, że komunikacja w obcym dla Ciebie języku będzie możliwa. Posługując się m.in. gestami, obrazkami, przykładami, a także językiem dostosowanym do poziomu ucznia, na każdym kroku będzie możliwe potwierdzenie, że wszystko jest zrozumiałe. Właśnie wtedy będziesz robić realne postępy.
Nauka z native speakerem pozwala na poznawanie i przyswajanie języka w jego naturalnej formie i zanurzenie się w autentycznej sytuacji językowej, dzięki czemu zrozumiesz jak posługiwać się nim w codziennym życiu. Native speakerzy jest również w stanie udzielać wskazówek dotyczących płynności i akcentu, co pozwoli Ci poprawić swoje umiejętności językowe i doskonalenie bardziej naturalnego brzmienia.
Chociaż jest to oczywiste, często zapominamy o tym, że native speakerzy uczą nie tylko języka, ale przede wszystkim kultury i zwyczajów danego kraju. Poznanie ich jest kluczowe dla pełnego zrozumienia i płynności w stosowaniu docelowego języka, a także rozwijania umiejętności komunikacji. Poza nauką gramatyki oraz nowego słownictwa, każda lekcja będzie obfitowała w kolejną porcję ciekawostek językowych i kulturowych.
Niezależnie od tego jakie są Twoje cele językowe i na jakim poziomie zaawansowania znajduje się obecnie Twój angielski, do wejścia na wyższy poziom kluczowy będzie wybór odpowiedniego nauczyciela. Tylko od Ciebie zależy komu powierzysz opiekę nad Twoimi postępami w angielskim. Teraz gdy już znasz różnice pomiędzy różnymi rodzajami nauczycieli angielskiego, znacznie łatwiej będzie Ci wybrać, który nauczyciel najbardziej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom.
Perhaps one day in class you noticed your teacher pointing out the difference between certain words spoken in England…
According to the Oxford Dictionary, a phrasal verb is made up (sorry for that) of a
verb followed by an adverb, preposition, or…
Hello and thanks for letting me be your guide through 2 days in my home city. Washington D.C. aka the stateless capital city of America!
Every year, people prepare themselves for change, transformation, and new goals. It sets the tone for the upcoming months…
You may go to a country like America and hear phrases and expressions that either don’t make sense or sounds strange…