Pobierz
Amertalk


Dlaczego nauka angielskiego z certyfikowanym Native Speakerem to gwarancja sukcesu?
Zespół amerykańskich lektorów

Nikt nie ma tak znaczącego wpływu na nasze postępy w nauce jak nauczyciel. Niezależnie od dziedziny, którą zgłębiamy, właściwy nauczyciel może być dla nas inspiracją i przekazać nam swoją wiedzę oraz pasję, natomiast niewłaściwy… no cóż 😉

 

Rola nauczyciela w procesie nauki języka angielskiego

Jeśli chodzi o naukę języka angielskiego – jest dokładnie tak samo. Od tego kto nas będzie uczył zależy jakie nawyki wejdą nam w krew – m.in. w zakresie akcentu, prawidłowej (bądź nie) wymowy, intonacji, rytmu mówienia, czy też doboru słownictwa i poprawności gramatycznej naszych wypowiedzi. Choć do pewnego stopnia możliwa jest nauka samodzielna (np. nauka słownictwa, gramatyki opisowej, zasad fonologicznych), często polega ona na rozwiązaniach pamięciowych, a nie na rozumieniu poszczególnych zagadnień. Główną rolą nauczyciela jest wspomóc ucznia w zrozumieniu niuansów językowych i kulturowych, a nie tylko mechanicznym ich „wykuciu” na pamięć.

 

Certyfikowany nauczyciel czy przypadkowa osoba?

Choć z pewnością wiele możemy się nauczyć od każdego native speakera, nie każdy z nich będzie posiadał umiejętności przekazywania tej wiedzy w sposób efektywny. Różne metody poprawiania błędów, planowanie lekcji, sposób przedstawiania nowego materiału, dobór ćwiczeń, to tylko część zagadnień, które są poruszane w trakcie kursów w zakresie nauczania języka angielskiego jako obcego. Choć z pewnością istnieje wielu wspaniałych i utalentowanych instruktorów, którzy nie potwierdzili swoich umiejętności certyfikatem, to jest to drogie ryzyko dla kursantów – ponieważ może się okazać, że zarówno ich czas jak i pieniądze zostały zainwestowane w osobę, która nie posiada podstawowych umiejętności nauczania.

Pierwsza lekcja z lektorem z USA GRATIS!

Kliknij poniżej i sprawdź nas za darmo.

Sprawdź teraz

 

Native Speaker czy Polak czy bez znaczenia?

To zależy! Ważniejszą kwestią jest to „czy polski będzie wykorzystywany na zajęciach?” – i tu powinno paść stanowcze „nie”. Badacze z Cambridge University Press podają, że na przeskoczenie z jednego poziomu na kolejny, zmotywowany dorosły uczeń potrzebuje pomiędzy 100 a 200 godzinami instrukcji i ćwiczeń. Np, pomiędzy poziomami B1 a B2, ta liczba zwiększa się do 180-260 godzin. Każde słowo, każda minuta w języku polskim na lekcji oddala nas od tego celu. Polski nauczyciel nie używający swojego języka ojczystego w czasie zajęć zdecydowanie wciąż może być dobrym wyborem, o ile nie zależy nam na wyrobieniu konkretnego akcentu, znajomości idiomów, przysłów, slangu, a bardziej jesteśmy skupieni na zdaniu egzaminów i posługiwaniu się „książkowym” językiem. Native Speaker za to przybliży nam niuanse językowe i od początku zmotywuje nas do komunikacji tylko i wyłącznie w języku angielskim.

 

Najlepszy wybór: Certyfikowany Native Speaker

Dlatego jeśli zależy Ci na szybkich i widocznych efektach nauki, niezaprzeczalnie najlepszym wyborem będzie nauka z native speakerem, który posiada przygotowanie pedagogiczne. W ten sposób przyswoisz sobie mnóstwo prawidłowych nawyków językowych już od samego początku m.in. w zakresie intonacji językowej, rytmu mówienia czy akcentu wyrazowego, a ponadto poznasz liczne niuanse językowe oraz kulturowe. Dlatego jeśli wciąż zastanawiasz się jaki nauczyciel będzie dla Ciebie najlepszy – bez wątpienia jest to certyfikowany native speaker.

 

Jak dogadam się z nauczycielem nie mówiącym po polsku?

Większość osób będących na początku swojej nauki angielskiego, boi się rozmawiać z native speakerami, ponieważ w trakcie rozmowy mogą wystąpić błędy lub nieporozumienia. To naturalne! Jak inaczej możemy nauczyć się prawidłowej wymowy i słownictwa, jeśli strach przed błędami będzie nas powstrzymywał od doskonalenia swoich umiejętności? Musimy odrzucić perfekcjonizm. Język służy do porozumiewania się z drugą osobą, a nie do formułowania idealnych, bezbłędnych wypowiedzi.

Nawet jeśli popełnisz błąd w obcym języku, ale druga osoba Cię zrozumie, to przecież właśnie o to chodzi, prawda? Słaby nauczyciel będzie wytykał błędy i poprawiał, natomiast dobry nauczyciel nie będzie Cię oceniał. Zamiast tego, da Ci przestrzeń do popełniania błędów i pomoże Ci nakierowując na odpowiednie tory. Dlatego tak ważna jest swobodna atmosfera, w której możesz czuć się komfortowo, popełniając błędy. 

Równie ważne są umiejętności nauczyciela pochodzące z kursów nauczycielskich lub wieloletniego doświadczenia – a w idealnym przypadku z obydwu tych źródeł. To właśnie rolą nauczyciela jest zapewnienie, że komunikacja w obcym dla Ciebie języku będzie możliwa. Posługując się m.in. gestami, obrazkami, przykładami, a także językiem dostosowanym do poziomu ucznia, na każdym kroku będzie możliwe potwierdzenie, że wszystko jest zrozumiałe. Właśnie wtedy będziesz robić realne postępy.

 

Ćwicz prawidłową wymowę

Nauka z native speakerem pozwala na poznawanie i przyswajanie języka w jego naturalnej formie i zanurzenie się w autentycznej sytuacji językowej, dzięki czemu zrozumiesz jak posługiwać się nim w codziennym życiu. Native speakerzy jest również w stanie udzielać wskazówek dotyczących płynności i akcentu, co pozwoli Ci poprawić swoje umiejętności językowe i doskonalenie bardziej naturalnego brzmienia.

 

Poznaj niuanse językowe i kulturowe

Chociaż jest to oczywiste, często zapominamy o tym, że native speakerzy uczą nie tylko języka, ale przede wszystkim kultury i zwyczajów danego kraju. Poznanie ich jest kluczowe dla pełnego zrozumienia i płynności w stosowaniu docelowego języka, a także rozwijania umiejętności komunikacji. Poza nauką gramatyki oraz nowego słownictwa, każda lekcja będzie obfitowała w kolejną porcję ciekawostek językowych i kulturowych. 

 

Konkluzja

Niezależnie od tego jakie są Twoje cele językowe i na jakim poziomie zaawansowania znajduje się obecnie Twój angielski, do wejścia na wyższy poziom kluczowy będzie wybór odpowiedniego nauczyciela. Tylko od Ciebie zależy komu powierzysz opiekę nad Twoimi postępami w angielskim. Teraz gdy już znasz różnice pomiędzy różnymi rodzajami nauczycieli angielskiego, znacznie łatwiej będzie Ci wybrać, który nauczyciel najbardziej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom.Przeczytaj także

Zapisz się na kurs i spełniaj marzenia!